Jak wybrać kancelarię prawną?

Biznes

Na różnym etapie prowadzenia działalności gospodarczej potrzebne jest skorzystanie z usług prawniczych. Profesjonalne doradztwo oraz znajomość przepisów jest niezbędna do skutecznej egzekucji własnych interesów. Nie każda firma może sobie pozwolić na stworzenie odrębnego działu prawnego czy też zatrudnienie prawnika na etacie. W takim przypadku najefektywniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług zewnętrznych firm, które świadczą swoje usługi na zasadach outsourcingu.

Ustalmy budżet
Poszukiwanie dobrej kancelarii prawnej warto rozpocząć przede wszystkim od ustalenia własnych oczekiwań i ustalenia kwoty jaką możemy miesięcznie przeznaczać w ramach abonamentu. Kwota jaką powinniśmy przygotować powinna być oparta na tym jaki biznes prowadzimy i jak często mamy do czynienia ze sprawami natury prawnej. Inaczej przecież należy wyceniać usługi polegające na tworzeniu pism czy reprezentowania interesów klientów w sądzie. Optymalnym rozwiązaniem jest więc podpisanie z konkretną kancelarią umowy długoterminowej na obsługę prawną w której w ramach abonamentu możemy liczyć na obsługę prawną. Wybierając tą formę współpracy możemy mieć pewność, że w razie jakichkolwiek problemów mamy dobrego i zaufanego prawnika pod ręką, który przyda się m. in. do opiniowania umów czy doradztwa w zakresie różnych form działalności.

Jak szukać dobrego prawnika?
Znalezienie dobrego, doświadczonego i wyspecjalizowanego prawnika jest mocno skomplikowane. Z racji prowadzonego zawodu, kancelarie prawne oraz adwokaci nie mogą się reklamować. W dużej mierze musimy polegać na opiniach w Internecie, doświadczeniach rodziny czy znajomych. Na rynku usług prawniczych funkcjonuje całe mnóstwo firm, które przedstawiają swoje usługi prawnicze jako kompleksowe. Naturalnym jest, że żadna osoba nie jest w stanie być specjalistom w każdej dziedzinie prawa. . Prawnik specjalizujący się w rozwodach, prawie karnym czy spadkowym, zdecydowanie nie będzie dobrym wyborem w sytuacji, gdy potrzebujemy doświadczonego znawcy prawa gospodarczego czy radcy prawnego, który będzie reprezentował interesy dużej firmy przed sądem. Zanim zatrudnimy danego adwokat sprawdźmy jakimi sprawami zajmuje się na co dzień. Jeżeli zależy nam na najbardziej szerokim asortymencie spraw warto zwrócić się do kancelarii prawnych, w których zazwyczaj każdy adwokat jest odpowiedzialny za odrębną dziedzinę prawa.

Wybierajmy racjonalnie
Jeśli interesuje nas współpraca z kancelarią prawną lub szukamy prawnika w innym mieście, przede wszystkim warto zapoznać się z co najmniej kilkoma firmami, które działają na naszym lokalnym terenie. Kryterium odległości ma szczególnie znaczenie, jeżeli biznes jest bardziej lokalny i zależy nam na szybkim rozpatrzeniu codziennych problemów prawnych. Jeżeli biznes jest mocno rozbudowany warto pomyśleć nad nawiązaniem współpracy z kancelariami prawnymi działającymi w różnych regionach kraju. Większość problemów można bez problemu rozwiązać drogą telefoniczną czy mailowa. Naturalnym jest zapoznanie się z warunkami korzystania z usług, czasem ich realizacji oraz ceną. Ta jednak nie powinna być kluczowym czynnikiem, który zdecyduje o zatrudnieniu danej kancelarii prawnej. Firma prawnicza, która jest dużo tańsza niż inne, konkurencyjne podmioty na rynku, z pewnością nie świadczy usług na najwyższym poziomie. Pamiętajmy, że czas to pieniądz i skuteczny adwokat wlicza w cenę czas potrzebny do dogłębną analizę dokumentów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *